Celoroční motivační hra

Zažehnout v dětech plamínek vnitřní motivace k učení bývá někdy nadlidský výkon, obzvlášť ve smíšených školních třídách, kde je třeba přihlédnout k potřebám a možnostem každého jedince. Vše, co by tomuto procesu mohlo alespoň nepatrně napomoci je rodiči i pedagogy vítáno a zafunguje-li to, stává se z takového "nástroje" malý zázrak. Jeden takový pro vás mám. V tomto článku najdete návod a výhody jednoduché celoroční motivační hry a dozvíte se, kde si ji můžete stáhnout zdarma.

V jednoduchosti je krása a hlavně síla

Sama nejsem zastáncem dlouhých a často příliš složitých celoročních her, na které během školního roku ve finále nezbývá dostatek času.  Mnohdy se (úplně zbytečně) trápíme s výběrem vhodného tématu a před samotným "odstartováním" promarníme hodiny přípravou, a to vše bez záruky úspěchu. Leckdy se totiž stane, že v dětech zájem o téma či formu motivační hry vůbec nevzbudíme anebo je nadchneme jenom na chvilku. 

S kolektivem zapáleným pro věc se ale pracuje lépe a účastníci zpravidla dosahují lepších výsledků. To je důvod, proč rodiče i pedagogové hledají a zkouší různé techniky a fígle, jak by u svých ratolestí či svěřenců vykouzlili lásku k učení, chuť k práci a touhu po vědění, a to nejlépe pomocí jejich vlastní vnitřní motivace. 

Nelamte si dál hlavu složitostmi a nepohodlnou přípravou. Spojte příjemné s užitečným a zabijte při tom hned několik much jednou ranou!  Vyzkoušejte oblíbenou a fungující vychytávku projektu TESTÍK®.

 

Celoroční motivační hra TESTÍK®: Pestrá cesta vzděláváním

Pro děti je přínosné, když mají přehled o tom, co je kdy čeká. Jasné (a v ideálním případě i společně vytvořené) plány se dají skvěle využít k motivaci a tím vzbudit zájem o danou látku, ještě než se k ní vůbec dostanete. Někdy se stává, že někteří jedinci školu zkrátka přežívají a veškerá jejich motivace spočívá v odpočítávání dnů a týdnů. Chtějí mít přehled o tom, kolik času ještě ve škole stráví, kdy už bude konec vyučování a zda už se dočkají víkendu nebo vytoužených prázdnin.

Nevěřili byste, co všechno může pár (ne)obyčelných koleček integrovaných přímo v kalendáři dokázat za zázraky! Každý den, týden, měsíc či rok se pro děti může stát zábavným dobrodružstvím. A to není vše!

 

Integrace motivační hry do plánovacího kalendáře

Při tvorbě didaktických učebních pomůcek a vzdělávacích her dávám vždy důraz na víceúčelovost a soustředím se na praktičnost a souvislosti s realitou. Kalendáře a plánovače různých druhů používáme všichni denně. Díváme se do nich, zapisujeme a pracujeme s nimi. Dříve nebo později se to naučí i děti a začít mohou právě s plánovacím kalendářem TESTÍK®, který jsem obohatila o velmi jednoduchou celoroční motivační hru. Spojením povinností se zábavou můžete v dětech probudit zájem, inspirovat je k akci a motivovat k dalším výkonům. 

 

Co vás jistě mile překvapí?

 • Téměř nulová příprava a možnost začít hrát kdykoliv
 • Nadšení dětí a kouzlo společného plánování (může jít jen o pár drobností a pocit možnosti vlastní volby) 
 • Jasná a jednoduchá pravidla vhodná pro chlapce i dívky každého věku
 • Soutěživost a zdravá rivalita a/nebo pouhá přítomnost všech zúčastněných

 

Pro koho je plánovací kalendář TESTÍK® s motivační hrou vhodný?

 • jednotlivci v osobním rodinném prostředí nebo při domácím vzdělávání
 • malé skupinky v různě zaměřených týmech či komunitních školách
 • skvěle se hodí pro smíšené třídní kolektivy 1. stupně ZŠ

 

Pestrá cesta vzděláváním

Už samotný název hry napovídá, že jde zároveň o skvělý nástroj pro okořenění výuky, který nabízí spoustu výhod nejen pro žáky, ale i pro pedagogy. 

 • Rychlá a pravidelná reflexe - políčka hry umístěná přímo v plánovacím kalendáři vás prakticky každý den popostrčí k tomu, abyste nezapomněli na důležité ohlédnutí a zhodnocení uplynulého dne. 
 • Týmová celoroční zábava - hru můžete pojmout soutěživým nebo kreativním způsobem. Při soutěži stačí herní políčka jednoduše odškrtávat, zatímco v druhém případě společně vytvoříte jedno velkolepé abstraktní dílo, na kterém se může podílet úplně každý. 
 • Vzrušující atmosféra - ať u vás převládá soutěživý duch nebo spíše kreativita a smysl pro týmovou práci - v průběhu školního roku vytvoříte stručnou symbolickou mapu pokroku, která váš kolektiv potáhne vpřed. 
 • Časová flexibilita - motivace je nevyzpytatelná a chuť pustit se do práce nás může přepadnout kdykoliv. Hrát můžete jen pár dnů, týdnů, měsíců nebo třeba celý školní rok! Skvěle se hodí také fakt, že hru můžete vpasovat do výuky zrovna ve chvíli, kdy to bude nejvíce třeba (pro zpestření, uvolnění, upoutání pozornosti žáků, ... )

 

Návod ke hře

Příprava 

Jak už jsem zmínila na začátku, příprava hry je rychlá a nenáročná, tedy téměř nulová. Stáhnete si PDF soubor, vytisknete stránky podle libosti a umístíte je na viditelné a dobře přístupné místo. Pak už stačí jen upravit si a představit týmu pravidla, která se hodí právě pro váš kolektiv a hra může začít!

 

Jednoduchá pravidla hry

 • Každý den může jeden z žáků vybarvit příslušné kolečko. Lze pracovat i kolektivně - každý z žáků vybarví malou část kolečka. Vaše společně vytvořená cestička vzděláváním tak bude ještě pestřejší. Ale pozor! Ať se jednotlivé barvy (práce ostatních dětí) nepřekrývají. 
 • TIP: Místo vybarvování můžete kolečka vyplnit emoji/smajlíky. K těm mají děti mnohem blíže než k čemukoliv jinému a z obyčejné hry se rázem stane praktický nástroj pro rychlou reflexi nebo třídní emoční barometr.
 • Na konci školního roku (nebo dříve - podle toho, jak dlouho chcete motivační hru hrát) ustřihněte proužek s barevnými puntíky z každého měsíce, slepte je k sobě (jako korálky na šňůrce) a podívejte se, jak pestrou a dlouhou cestou vzděláváním jste už prošli! 
 • TIP: Chcete-li, můžete k jednotlivým puntíkům poznačit drobnou poznámku nebo kresbičku, která vám připomene, co jste daný den zažili.  Pestrá cesta vzděláváním (mapa pokroku) pak získá zcela nový informativní rozměr.            
 • Podle potřeby, času a chuti (denně, týdně, měsíčně, ročně) si připomeňte, co všechno jste se už dokázali naučit, co se vám líbilo a co byste příště změnili. Naplánujte (ideálně společně) další studijní období, vytvořte příležitosti, které vám už nyní pomohou se na další společnou cestu těšit a zaznamenejte si je do plánovacího kalendáře TESTÍK®.

 

Dovolím si připomenout jedno 100% pravdivé rčení:

"Člověk se učí celý život!"

Plánovat, učit se a hrát si teď můžete donekonečna

s plánovacím kalendářem TESTÍK® a integrovanou celoroční motivační hrou.

 

 

Tipy a inspirace

Převládá ve vaší třídě soutěživý duch? Zdravá rivalita a soutěživost může motivaci dětí k učení výrazně pomoci. Stačí si upravit pravidla a využít toho například tím způsobem, že zapisovat do kalendáře, vybarvovat či odškrtávat uplynulé dny budou pouze ti žáci, kteří se nejvíce snaží nebo dosáhnou předem stanoveného cíle. Pozor ale na to, aby dravost těch silnějších v kramflecích nesebrala chuť do práce těm momentálně slabším žákům. 

V některých kolektivech je soutěživost na druhé koleji. Tam, kde převládá kreativita je dobré podporovat školáky v tom, aby políčka hry svědomitě, pravidelně a co nejoriginálněji vybarvovali. Fotografie hotových prací můžete kdykoliv zaslat na e-mail: projekttestik@email.cz a já všechna díla (beze zbytku) moc ráda zveřejním na webu a sociálních sítích.

Práci vašich žáků uvidí celý svět - i to může být zajímavá motivace pro moderní školáky. Samozřejmostí je i velmi zajímavá a originální odměna, která náleží každému, kdo fotografie produktů značky TESTÍK® (tedy i vybarvenou PESTROU CESTU VZDĚLÁVÁNÍM) přímo ze školní praxe zašle. 

Vládne ve vaší třídě nechuť cokoliv dělat a děti ve škole zkrátka pouze přežívají? I takový kolektiv se někdy sejde. Pak se i pouhá přítomnost na hodinách a účast při výuce stává malým zázrakem. V tom případě nastavte co nejjednodušší pravidla. Postačí odškrtávání uplynulých dní a pro zpestření občas zkuste odpočítávání. Nevěřili byste, jak dokáže některé jedince povzbudit k akci pouhá vědomá a viditelná informace - kolik hodin zbývá do konce vyučování, že už jen dva dny a přijde víkend, ...

  

 

Motivační hra ke stažení zdarma

A teď k tomu nejlepšímu – Stačí jen kliknout ZDE a okamžitě máte k dispozici univerzální plánovač (bez datumů a událostí) s motivační hrou v černobílé i barevné verzi. A to není vše! K dispozici zdarma je i plná verze pro aktuální školní rok 2024/2025 - ČTĚTE DÁL!

Registrovaní zákazníci již mají plánovač TESTÍK® přímo ve svých mailových schránkách a ti ostatní se mohou kdykoliv registrovat do e-shopu www.testik.cz a získat exkluzivní možnost stáhnout si a neomezeně používat nejen plánovací kalendář TESTÍK® s celoroční motivační hrou, ale i další praktické PDF soubory do výuky.

 

Důležité odkazy:

 • TUDY se dostanete k nezávazné registraci do e-shopu TESTÍK® s učebními pomůckami 
 • ZDE najdete přímý odkaz (stránka se zobrazí pouze registrovaným) do klientského centra projektu TESTÍK®, kde už na vás čeká plánovač s motivační hrou
 • TADY se dozvíte více informací o plánovacím kalendáři TESTÍK®

 

 

Staňte se součástí komunity, která se chce učit, tvořit a bavit se!

 

Projekt TESTÍK a já jsme tu pro vás, abychom společně podpořili děti na jejich cestě k úspěchu.

Vyberte si jednu (nebo více) z následujících možností, která je pro vás nejpříjemnější a zůstaňte se mnou v kontaktu.

FACEBOOK   |   PINTEREST   |   NEWSLETTER

 

 

PROFIL facebook jana 2

Jana Vondrušková

kreativní tvůrkyně jedinečných vzdělávacích pomůcek pro děti 1. stupně ZŠ

 

Učební pomůcky značky TESTÍK® jsou výsledkem mé vášně a snahy o inovaci ve vzdělávání. Přinášejí jednoduché, rychlé a efektivní učení, usnadňují práci a šetří čas jak dětem, tak pedagogům i rodičům. Přivádějí děti ke kontinuálnímu a samostatnému učení, pomáhají jim snadno pochopit látku a procvičit ji bez námahy a nechuti. Ráda studuji, tvořím a bavím se prací, která mi dává smysl a pomáhá ostatním.

 

Přidejte se ke mně a společně pomůžeme dětem objevit radost ze učení.

Zpět do obchodu